LifeStyle

Hogyan kezeld jól a kritikát?

Nehéz elhinni, hogy a kritikát bárki könnyen tudná kezelni. Rosszul esik, mert arra utal, hogy nem jó, amit csinálunk. Néha bántó is tud lenni; és mikor egyik közeli családtagunktól vagy szerelmünktől kapjuk, képesek vagyunk napokig ezen forogni.

Pedig, a kritika nem szükségszerűen rossz dolog, sőt. Ha megtanuljuk, hogy kezeljük vagy vegyük könnyebben, kifejezetten hasznos tud lenni. 

Néhány tippet, kezelési módot, tanácsot hozok Nektek. Viszont! Gyakorolni kell! Megerőltetni magad. Ne érdekeljen az, hogy talán skizofrénnek néznek mások vagy akár Te saját magadat, ahogy a gondolataid vívódnak egymással. Ugyanis, eszeveszetten nehéz megváltozni, ha folyton megsértődsz valamin. De nem lehetetlen. Tessék megpróbálni!

kep

Kezeld úgy, mint egy leckét

Néha a harag és sértettség miatt nem látjuk a fától az erdőt. Persze, hogy igazad van. Mindenkinek igaza van. Ha bármibe belefogsz, leadsz egy munkát, nem kell azonnal arra gondolni, hogy leoltottak. Ez egy építő kritika. Ja, és ahány ember, annyiféle íráskészség, stílus, látásmód. Átgondolhatod, hogy Neked mennyire volt fontos az a megjegyzés, ami nem esett annyira jól. Mennyire építheted be továbbiakban az életedbe. Eldöntheted, hogy fontos-e és fogod-e használni. Ne feledkezz meg arról, hogy azt kell leginkább figyelembe venned, hogy ki mondta, ergo érdemes-e adni a véleményére.

Ne kezeld személyesen

Tudom, Te vagy a céltábla, Te kapod a kritikát, mégsem szabad a szívedre venned. Egyszerűen csak ne érdekeljen, hogy ki mit gondol rólad. Neked kell bíznod saját magadban, mert hogy várod el, hogy mások is bízzanak benned és a munkádban, ha még Te sem vagy rá képes. Meglátod: ha máshogy látod a világot, a világ is máshogy fog látni Téged.

Kérdezz, ha bizonytalan vagy

Pályakezdőknél gyakran lehet a nézeteltérés oka, hogy a fiatal munkavállaló nem érti, hogy mit vár el a főnök. Hogy elkerüld ezeket a helyzeteket, érdemes inkább többször rákérdezni vagy jól körüljárni az adott feladat instrukcióját. Abban az esetben, ha a kritikát nem tudod, hogy mire fel kaptad, akkor sem árt rákérdezni, hogy mit kell másképp csinálnod. Ha azt mondja a felettesed, hogy “ááá, ez nem jó így…”, beszéljétek át az ő szemszögéből is, hátha dűlőre juttok még aznap. 

 

 képek

 

Hagyd magadnak egy kis időt

Sajnos ilyenkor az ember mérges, dühös, csalódott tud lenni, mikor a munkáját kritizálják. Hogy elkerüld a rossz a hangulatot, próbálj meg túllépni a sértettségen. Pörgesd végig kedvenc oldalad, nézz bele a kedvenc lapodba, csekkolj néhány blogot, vidulj fel, lazíts, tereld el a gondolataid. Csakis arra koncentrálhatsz, miután lehiggadtál, hogy jó, amit csinálsz, csak ez egy ilyen nap. Semmi gond, akkor újat teszel le a főnököd asztalára.

Légy hálás

Lehet, hogy épp a kollegád azt vette észre, amit pont kihagytál a prezentációdból, beszámolódból. Lehet, hogy ütősebb lenne a projekted azzal a plusz észrevétellel, amit te épp kritikának minősítettél. Hagyj fel tehát azzal a gondolattal, hogy “miért nem nekem jutott eszembe”, vagy hogy “mit képzel a másik, hogy beleszól a munkámba?” Inkább köszönd meg neki a tippet. Ne morfondírozz! Szereted magad, nem? Akkor meg ne árts magadnak.

 

Láss át az igazságot

Nem szép dolog lekezelő hangsúllyal kritikát kapni. Viszont legtöbb esetben nem Veled vagy a munkáddal van baj, hanem a negatív megjegyzést mondó magánéletében történtek dolgok, amelyek hatással vannak rá. Ezáltal nem képes tisztán látni, hanem már mindennel baja van. Veled is. Ilyenkor legyél kedves és megértő. Neked is vannak ilyen napjaid.

 

Ha tetszett a bejegyzés, keress Facebookon is! 

Oszd meg a történeted, küldj ötletet, vedd fel velem a kapcsolatot, vagy csak egyszerűen írj véleményt a liliane.cafeblog@gmail.com címre.

Együttműködnél? Szuper! Legyünk még többen, és inspiráljuk egymást! :) 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!